DuyurularUygulama

HAYDİ ( Hayvan Durum İzleme) Mobil Uygulaması

Hemen indirmeniz gereken bir uygulama var: HAYDİ yani Hayvan Durum İzleme

İçişleri Bakanlığı, hayvanlara veya doğaya zarar verildiğine şahit olduğunuz hallerde bu uygulama üzerinden yapacağınız ihbarları değerlendirmeleri ve müdahale edebilmeleri için polisler görevlendirmiş.

TC kimlik numaranızla kaydolacağınız Haydi uygulamasında bir vatandaş olarak şikayetlerinizi Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Şube Müdürlüklerine iletip süreci takip edebileceksiniz.

Hayvan hakkı ihlalleri için ‘HAYDİ’ uygulaması hayata geçti

HAYDİ yani Hayvan Durum İzleme

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 81 ildeki emniyet müdürlüklerinin asayiş şube müdürlükleri bünyesinde çevre, doğa ve hayvanları koruma büro amirlikleri kurulurken bu alanda görev alacak personelin eğitim çalışmalarına da devam ediliyor.

Vatandaşların çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçları hızlı ihbar edebilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Daire Başkanlığınca ortak yürütülen çalışma sonucu HAYDİ mobil uygulaması hizmete girdi.

Vatandaşlar, Apple Store ve Play Store üzerinden cep telefonlarına indirdikleri uygulamaya T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi bilgilerini yazarak giriş yapabiliyor. Giriş yaptıktan sonra cep telefonuna gelen doğrulama kodunun girilmesiyle uygulama etkin hale getiriliyor.

HAYDİ uygulamasına ilgi her geçen gün artıyor

İçişleri Bakanı Soylu, 65 bin 800 kişinin cep telefonuna yüklediği Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) uygulamasından 7 bin 300 ihbarda bulunulduğunu bildirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı: 

“2020’de canlarımızı, hayvanlarımızı da unutmadık. Çevre, Doğa ve Hayvan Polisi kuruldu. 2 bin 500 personel, 110 araç ile toplam 650 olaya müdahale edildi. HAYDİ uygulamasını 65 bin 800 kişi indirdi, 7 bin 300 ihbar yapıldı. 2021’de polisimiz ve jandarmamız ile tüm canlar için…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu