EkonomiHaberlerVideo

Prof. Özgür Demirtaş, GameStop Vakasını Yorumladı

“Şu son 10 gün finans piyasalarında gördüğüm en ilginç 10 gündü diyebilirim”

Neler Anlatıldı?
  • GameStop Vakası
  • Finans Piyasalarında Anarşi!
  • Prof. Özgür Demirtaş, GameStop Vakasını Yorumladı
  • Yatırımcılar Dikkat! Küçük Yatırımcılar daha da Dikkat!
  • Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir?

Finans Piyasalarında Anarşi!

Prof. Özgür Demirtaş, Dünya piyasalarına damga vuran ve bundan sonrası için yatırımcıları etkiyecek GameStop vakasını yorumladı. Demirtaş bu vakanın 3 kuruş yatırımı olan kişileri bile ilgilendirdiğini söyledi.

Prof. Özgür Demirtaş,  geçen haftaya damgasını vuran, Reddit sosyal medya platformu üzerinden örgütlenip GameStop firmasının hisse senetlerini satın alan yatırımcıların hisse fiyatını anormal derecede yükseltmesi ve bunun sonunda bazı yatırım fonlarının 5 milyar doları aşan zararlara uğratılması olayına yönelik değerlendirmede bulundu.

Özgür Demirtaş, “”Şu son 10 gün finans piyasalarında gördüğüm en ilginç 10 gündü diyebilirim”” ifadelerini kullanırken “Bu işin sonunda olan yine küçük yatırımcılara olacak, çok ciddi paralar kaybedebilirler” dedi.

Prof. Özgür Demirtaş, GameStop vakasını yorumladı “Şu son 10 gün finans piyasalarında gördüğüm en ilginç 10 gündü diyebilirim”

Demirtaş, “Reddit’teki Wallstreetbets sayfasında onlarca yatırım yapan insanın çoğu zaten anarşizmi savunuyorlar. Burada şunu görüyoruz, birtakım fonlar para kaybederken, birtakım fonlar da para kazanıyor. Burada sadece küçük yatırımcılar kazanıyor, büyükler de kaybediyor diye bir şey yok. Kazananların arasında da çok büyük olanlar var. Dolayısıyla çok net bir isim yok” dedi.

İşin sonunda kaybedenin yine küçük yatırımcılar olacağını savunan Demirtaş, yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyararak “Ben size bir tavsiye vereyim, bu işin sonunda olan yine küçük yatırımcılara olacak. Çok ciddi paralar kaybedebilirler. Sistemde kimin eli kimin cebinde olduğu belli olmadığı için bu tür sistemlere girmek riskli olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Yatırımcılar Dikkat! Küçük Yatırımcılar daha da Dikkat!

Son olaylar bir girdap gibi herkesi içine çekebilir. Gaza gelmeye müsait bir durum ama gelirseniz elinizi, kolunuzu, başınızı kaptırabilirsiniz… Dikkat!

Büyük Yatırımcılar, Balinalar, Küçük Yatırımcılar, GameStop, Reddit, Wallstretbets, Robinhood, Politikacılar, Milyarlarca Dolar… Olayın tüm içyüzü ve ne yapmanız gerektiği bu videoda:

Prof. Dr. Özgür Demirtaş Kimdir?

Özgür Demirtaş Ankara’da dünyaya geldi. İzmir Atatürk Lisesi’ni birincilikle bitirdi. Üniversite yerleştirme sınavlarında Türkiye’de ilk 50 öğrenci arasında yer alarak, 1998’de Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü tamamladı. Boston College’daki çalışmalarını 2003’te tamamlayarak 27 yaşında finans alanında doktorasını kazandı. Aynı sene, Baruch College City University of New York’ta Yardımcı Doçent pozisyonunda göreve başladı. “Öğretim alanında”, 2003 yılında Finans bölümü içerisinde, 2004 yılında ise İşletme Fakültesi’nde en iyi öğretim üyesi seçildi. 2005 yılında, tüm ana bilim dalları ve fakülteler arasında en iyi öğretim üyesi seçilerek “Üstün Öğretim Madalyası”na layık görüldü. Aynı zamanda New York University (NYU) Stern School of Business’ta en yüksek öğretim değerlendirmelerini aldı. 2007 yılında doçent unvanını kazanarak City University of New York’ta kalıcı bir akademik pozisyon elde etti. 2010 yılında, öğretim alanında, ABD, İngiltere, Kanada ve İskoçya’da 1 milyon profesör arasında yapılan 10 milyonu aşkın öğrencinin değerlendirmeleri sonucunda, ilk 20 içerisinde gösterildi. Çalışmaları dünyanın önde gelen akademik dergilerinde (Management Science, Journal of Financial Economics, Journal of Monetary Economics, Journal of Financial and Quantitative Analysis, Review of Finance ve Journal of Business & Economic Statistics) yayınlandı. 35’in üzerinde akademik yayın yaptı. Aynı zamanda özel yatırım fonları hakkındaki kitabı Academic Press tarafından basıldı. 2004 yılından başlamak üzere, araştırmaları City University of New York tarafından 6 sene boyunca ödüllendirildi. 2012 yılı Eylül ayında ABD’deki kalıcı pozisyonunu terk ederek Sabancı Üniversitesi’ne Finans Kürsü Başkanı olarak katıldı. Sabancı Üniversitesi bünyesinde yaptığı çalışmalar ile Marie-Curie Avrupa araştırma fonunu kazandı. Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Sabancı Üniversitesi altında kurulan Finans Mükemmeliyet Merkezi (Center of Excellence in Finance) Kurucu Başkanlığı, Türkiye’nin önde gelen bankalarından Akbank’ın Yönetim Kurulu üyeliği ve Türkiye’nin ilk finansal okuryazarlık derneği FODER’in kurucu Yönetim Kurulu üyeliklerini üstlenmiştir. Birçok büyük şirket ve holding için danışmanlık yapmaktadır. Türkiye, ABD ve Avrupa’da onursal konuşmacı olarak etkinliklere ve panelist olarak düşünce kuruluşlarının faaliyetlerine katılmaktadır. Aynı zamanda, başta biyoteknoloji ve fintech sektörü olmak üzere birçok sektörde melek yatırımcıdır.

Yoluyla
Prof. Özgür Demirtaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu