HaberlerUzay Bilimleri

Spacebit bu yıl ay’a bir örümcek robotu göndermeyi planlıyor

İngiliz şirketi Spacebit’in temsilcileri, bu yıl Ay’a kendi ay gezginini göndermeyi planladıklarını açıkladı. Spacebit tarafından gönderilecek olan bu görev, yalnızca İngiliz ay görevi olmakla kalmayacak, tasarım açısından Ay’ın veya diğer gezegenlerin yüzeyine indirilmiş diğer benzer araçlardan temelde farklı.

İngiliz araştırmacılar tarafından geliştirilen ve sadece 1 kilogram ağırlığında olan minik ‘örümcek’ robot, 2021’de Ay yüzeyine indirilecek.

Resmi adı Asagumo olan Spacebit ay gezgini, tekerlekler veya paletler üzerinde hareket etmeyecek. CubeSat tipi mikrosatellitlerden oluşan bir modül temelinde yapılan gövdesi, bu aparatın tam anlamıyla yüzeyde yürüyeceği dört örümcek benzeri ayağa sahip olacak. Asagumo cihazı yaklaşık 1,3 kilogram ağırlığındadır ve güneş panelleri tarafından sağlanan enerjiyle çalışır. Asagumo ay gezicisinin tasarımı, başlangıçta bu aparatı olabildiğince hafif ve ucuz hale getirmek için geliştirildi.

Ay gezgini, bir ULA Vulcan roketi ile 2021’in 3. çeyreğinde aya seyahat edecek. Bu görevin ana kısmı, Astrobotik Peregrine ay iniş aracının yüzeyine iniş olacak. İnişten sonra, Asagumo ay gezgini iniş araçtan 10 metre uzağa hareket edecek, fotoğraf ve HD video çekimi, 3D lazer tarama yapacak ve yerleşik sensörlerini kullanarak birçok başka bilgi toplayacak. Tüm bu veriler önce karaya, sonra da Dünya’ya iletilecektir.

İngiltere’nin 1 kg ağırlığındaki ‘örümcek robotu’ Ay’a gidiyor

Spacebit’in CEO’su Pavel Tanasyuk, şu anda, birçok ülkenin uzay ajansları, insanlarla birlikte Ay’a keşif gezileri göndermek için kendi planlarını yapıyor. Lav tüpü çıkışlarını aramak için, yeraltı boşluklarına açılan mağaralar ve uzay üslerinin karşılık gelen yapıları yüzeye dikilene kadar insanlara ilk kez barınak sağlayabilecek diğer yerleri araştıracak.  Asagumo ay gezgini dört ayak üzerinde hareket ettiğinden, çok engebeli arazide hareket edebilecek, içine tırmanabilecek. Tekerlekli veya paletli bir araçtaki araçların erişemeyeceği yüksekliklere çıkabilecek. Ancak, Spacebit sonraki araçlarının hibrit, yani hem tekerlek hem de bacaklara sahip olmasını ve mümkün veya gerekli olduğunda bunları kullanmasını planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu