Soru & CevapSosyal Medya
Trend

Telegram Rose Bot Türkçe Kullanma Rehberi

Telegram’daki ücretsiz ve en iyi topluluk yönetim botu olan Rose için orijinalinden çevirdiğimiz bir kullanım rehberi ile karşınızdayız! Bu rehberi, Rose Bot’u kullanmaya yeni başlayan kişilerle paylaşabilirsiniz.

Neler Anlatıldı?
 • Telegram Rose Bot'a Başlarken
 • Telegram Rose Bot Hakkında Temel Bilgiler
 • Telegram Rose Bot Karşılamalar
 • Telegram Rose Bot Filtreler
 • Telegram Rose Bot Kilitler
 • Telegram Rose Bot Devre Dışılar
 • Telegram Rose Bot Taşkın Önleme
 • Telegram Rose Bot Kara Listeler
 • Telegram Rose Bot Notlar
 • Telegram Rose Bot Uyarılar
 • Telegram Rose Bot Federasyonlar

A’dan Z’ye Rose Bot Kullanım Rehberi

Rose Bot komutları nedir? Telegram Rose Bot ayarları nasıl yapılır? Rose Bot ile gruplarınızı yönetebilirsiniz. Telegram Rose Botu nasıl kurulur?

Rose Bot’u öğrenin:

Bu yazımızda Telegram’daki ücretsiz ve en iyi topluluk yönetim botu olan Rose için orijinalinden çevirdiğimiz bir kullanım rehberi ile karşınızdayız! Bu rehberi, Rose Bot’u kullanmaya yeni başlayan kişilerle paylaşabilirsiniz.

Telegram Botu Nedir?

Telegram botu belirli bir token üzerinden mesaj göndermeleri yapan ve mesajlaşmayı kolaylaştıran bir araçtır. Örnek vermek gerekirse; bu araç, bir telegram grubuna katıldığınız an “hoşgeldiniz” gibi mesaj almanızı sağlayan bottur. Sabitlenen mesajları hatırlatan, belirli bir kelime girdiğinizde karşılık veren ya da liste tutan bot gibi bir çok örnek verilebilir.

Kullanıcı sayısı her geçen artan Telegram’ı bir mesajlaşma uygulamasından çok daha fazlası olarak kullanmanızı sağlayan Telegram botları sayesinde pek çok farklı işlemi uygulama üzerinden botlarla sohbet ederek gerçekleştirmeniz mümkün.

Telegram bot özelliğiyle diğer mesajlaşma uygulamaları arasında en iyisi. Telegram botları sizlere daha rahat bir grup veya kanal yönetme kolaylığı sağlamaktadır. Siz geriye yaşlanın tüm işinizi Telegram botları yapsın..

1. Rose Bot’a Başlarken

1.1. Gruba Ekleme

Rose Bot’u Telegram grubunuza eklemek aşırı kolaydır:

 1. Telegram uygulamanızı açın.
 2. @MissRose_bot için arama yapın.
 3. Rose Bot’un profilini gördükten sonra sağ üstteki 3 nokta menüye tıklayıp “Gruba Ekle” seçeneğini, sonra da grubunuzu seçin.

Tebrikler! Rose Bot’u grubunuza eklediniz.

1.2. Yönetici Yetkisi Verme

Rose Bot’u gruba ekledikten sonra tam potansiyel kullanım için yönetici yetkisi vermeniz gerekir. Endişelenmeyin, bu da eklemek kadar kolaydır.

 1. Grup bilginizi görmek için grubunuzun ismine tıklayın.
 2. Ayarları düzenlemek için kalem ikonuna tıklayın.
 3. Önce “Yöneticiler”, sonra “Yönetici Ekle” seçeneğine tıklayın.
 4. Kullanıcı listesinden Rose Bot’u seçin.
 5. İzinlerin tümünü aktif yaparak tik ikonuna tıklayın.

Tebrikler! Rose Bot’u tam potansiyelde kullanıyorsunuz.

2. Rose Bot Hakkında Temel Bilgiler

2.1. Bilgi Alma

Bir kullanıcının ID’sini almak için tek argüman bir komut yeterli: /id @kullanıcıadı veya /id

Bir grubun ID’sini almak için grup içinde tek komut kullanmanız yeterli: /id

Bir kullanıcının bilgisini (ID, isim, soy isim) almak için: /info @kullanıcıadı veya ID veya /info

2.2. Sohbetlere Bağlanmak

Kullanıcı ve grup ID’lerini almayı öğrendiniz. Şimdi sıra sohbetlere bağlanmaya geldi.

Sohbete bağlanmak nedir? Kısaca grubunuz için Rose Bot’u ayarlarken kullanıcıları rahatsız etmek istemiyorsanız, grubunuza özel mesaj ile bağlanıp ayarları Rose Bot içinde yapmanızı sağlar.

Bir gruba bağlanmak gerçekten çok kolaydır. Bunun için iki yol var. Sizin için en iyi olanı seçebilirsiniz!

 • Özel Mesaj ile Bağlanmak: Bu yol ile bağlanmak için Rose Bot’a özel olarak /connect <grup ID> komutunu göndermeniz yeterlidir. Örneğin grup ID’niz -123456789 diye düşünürsek, Rose Bot’a /connect -123456789 komutunu göndermeniz gerekir.
 • Sohbet İçinden Bağlanmak: Bu yol ile bağlanmak için tek yapmanız gereken bağlanmak istediğiniz gruba /connect komutunu göndermektir.

Diğer Bağlantı Komutları

Bu komutlar sadece özel mesaj ile çalışır.

 • /disconnect: sohbet ile olan bağlantınızı keser.
 • /reconnect: bağlantıyı kestiğiniz sohbete yeniden bağlanır.
 • /connection: şu anki bağlı sohbeti gösterir.

2.3. Dil

Rose Bot’un dilini ayarlamanız için tek bir komut vardır: /setlang dil kodu

Örnek olarak Türkçe yapmak için: /setlang tr

2.4. Engelleme, Susturma ve Atma

Rose Bot’un grubunuzu kötüye kullanan, insanları rahatsız eden kişiler için de komutları var. Ayrıca kullanımı da çok basit!

Kullanıcıları Atma

 • Yönetici: Siz yönetici olarak birini atmak istiyorsanız /kick @kullanıcıadı veya ID ya da sadece mesajını yanıtlayarak /kick yazmanız yeterlidir.
 • Kullanıcı: Eğer bir kullanıcı /kickme komutunu kullanırsa kendini gruptan attırır, bir nevi intihar eder.

Kullanıcıları Susturma

 • Kalıcı Susturma: Bir kullanıcıyı süresiz olarak susturmak yani mesaj yazmasını engellemek için /mute @kullanıcıadı veya ID ya da sadece mesajını yanıtlayarak /mute yazmanız yeterli.
 • Geçici Susturma: Birisini kalıcı susturabileceğiniz gibi geçici olarak da susturabilirsiniz. Bunun için /tmute @kullanıcıadı veya ID zaman komutunu kullanın. Örnek olarak 30 dakika susturmak için /tmute @kullanıcıadı 30m yazmanız gerekir.

Bir kullanıcının susma cezasını kaldırmak için /unmute @kullanıcıadı veya ID ya da sadece mesajını yanıtlayarak /unmute komutunu kullanın.

Kullanıcıları Engelleme

 • Kalıcı Engelleme: Bir kullanıcıyı süresiz olarak engellemek için /ban @kullanıcıadı veya ID ya da sadece mesajını yanıtlayarak /ban yazmanız yeterli.
 • Geçici Engelleme: Birisini kalıcı engelleyebileceğiniz gibi geçici olarak da engelleyebilirsiniz. Bunun için /tban @kullanıcıadı veya ID zaman komutunu kullanın. Örnek olarak 3 gün engellemek için /tban @kullanıcıadı 3d yazmanız gerekir.

Bir kullanıcının engel cezasını kaldırmak için /unban @kullanıcıadı veya ID ya da sadece mesajını yanıtlayarak /unban komutunu kullanın.

2.5. Toplu Silmeler

Grubunuzdaki konu dışı mesajları tek tek silmek çok mu can sıkıcı oluyor? Rose Bot’un bu konu hakkında sizin için bir çözümü var.

 • Genel Silme: Hangi mesaja kadar silmek istiyorsanız, o mesajı yanıtlayarak /purge komutunu yazmanız yeterli. Rose Bot, otomatik olarak o mesaja geldikten sonra silmeyi bırakacak ve “Purge complete.” mesajını gönderecek.
 • Seçici Silme: Bu silme için yine aynı şekilde /purge sayı komutunu yazmanız gerekir. Rose Bot, yanıtladığınız mesajdan sonraki belirttiğiniz sayıda mesajı silecek. Örnek olarak: /purge 15 komutu ile sonraki 15 mesajı siler ve “Purge complete.” mesajını gönderir.
 • Tekli Silme: Bir mesajı tek olarak silmek isterseniz mesajı yanıtlayarak /del komutunu yazmanız yeterli.

2.6. Sabit Mesajlar

Mesaj sabitleme, Telegram’da dahili olarak var olan güzel bir özelliktir.

Mesaj Sabitleme

Bir mesaj sabitlemenin 3 şekli vardır: standart, “yüksek” ve kalıcı. Ne bunlar demeyin, hepsini aşağıda açıklayacağız!

 • Standart Sabitleme: Bunun bir farklı bir tarafı yok. Basitçe, sabitlemek istediğiniz mesajı yanıtlayarak /pin komutunu kullanın.
 • Sabitleme Bildirme (diğer adıyla “Yüksek” Sabitleme): Bir mesajı bu komutla sabitlerseniz, Rose Bot gruptaki kullanıcılara bir bildirim gönderecek. Bunun için /pin loud veya /pin notify komutlarını kullanabilirsiniz.
 • Kalıcı Sabitleme: Artık sohbette bulunmayan bir mesajı sabitlemek istiyorsanız, bu komutu kullanabilirsiniz. Bu komutla, sabitlenmesini istediğiniz mesajı yazın ve Rose Bot mesajı sizin için gönderip ardından da sabitlesin. Bu komut her zaman “yüksek” sabitleme yapar. Kullanmak için /permapin mesaj yazmanız yeterli.

2.7. Kurallar

Birden fazla grubu yönetiyorsanız ve her birinin farklı kuralları varsa, Rose Bot bu konuda da size yardımcı olabilir. Rose Bot ile kullanıcılar istedikleri zaman kuralları görebilir.

 • Kuralları Görme: Herhangi bir grupta kuralları görmek için /rules komutunu kullanabilirsiniz.
 • Kuralları Ayarlama: Grubunuza kural eklemek istiyorsanız, /setrules kurallar metni komutunu kullanabilirsiniz.
 • Kurallar Nasıl Görünecek: Kuralların nasıl görüneceği varsayılan olarak grup içinde gösterilmeye ayarlıdır. Kuralları özel olarak göstermek için /privaterules yes veya /privaterules on komutlarını kullanabilirsiniz. Tekrar grup içine ayarlamak için ise /privaterules no veya /privaterules off komutlarını kullanabilirsiniz.
 • Kuralları Silme: Kuralları silmek için basitçe /clearrules komutunu kullanmanız yeterlidir.

2.8. Yöneticileri Yönetme

 • Yönetici Ekleme: Bir kullanıcıyı yönetici yapmak için /promote @kullanıcıadı veya ID komutunu ya da sadece mesajı yanıtlayarak /promote komutunu kullanın.
 • Yöneticiyi Kaldırma: Bir kullanıcıyı yöneticilikten kaldırmak için /demote @kullanıcıadı veya ID komutunu ya da sadece mesajı yanıtlayarak /demote komutunu kullanın.
 • Yöneticileri Listeleme: Bir gruptaki yönetici listesini almak için basitçe /adminlist komutunu kullanın.

2.9. Yönetici Kayıtları

Bir Kayıt Kanalı Ayarlama

Sadece birkaç adımda grubunuz için bir kayıt kanalı ayarlayabilirsiniz:

 1. Yeni bir kanal oluşturun ya da varolan bir kanalı kullanın. Kanalı isimlendirin. İsminin ne olduğu önemli değil, Rose Bot isme bakmaz.
 2. Rose Bot’a kanalda yönetici yetkisi verin.
 3. Bu komutu kanala gönderin: /setlog
 4. /setlog mesajını iletmek için Rose Bot’dan bir cevap alacaksınız.
 5. Rose Bot’un cevabından sonra kayıt kanalı oluşturmak istediğiniz gruba az önce kanala gönderdiğiniz /setlog mesajını iletin.
 6. İşte bu! Artık Rose Bot, yönetici hareketlerini kanala kaydedecek.

Aynı kanalda birden fazla grubun kaydını tutabilirsiniz. Bunun için 5. adıma geri dönün.

Sohbet Kaydını Durdurma

Artık bir sohbetin kaydını tutmak istemiyorsanız, basitçe o sohbette /unsetlog komutunu gönderin.

Kayıt Kanalını Kontrol Etme

Sohbetinizin kaydının tutulup tutulmadığını kontrol etmek istiyorsanız, o sohbette /logchannel komutunu gönderin.

2.10. Kullanıcı Raporları

Diyelim ki müsait değilsiniz ve grup ile ilgilenemiyorsunuz. Endişelenmeyin, grubunuzda başka yöneticiler varsa kullanıcılar her zaman sorunları onlara da raporlayabilir. Rose Bot’a kulak verin!

Kullanıcı Raporlarını Ayarlama

 • Etkinleştirme: Kullanıcı raporlarını etkinleştirmek için /reports on veya /reports yes komutlarını kullanın.
 • Kapatma: Kullanıcı raporlarını kapatmak için /reports off veya /reports no komutlarını kullanın.

Bir Kullanıcıyı Raporlama

Bir kullanıyı tüm yöneticilere raporlamak için ilgili mesajı yanıtlayarak /report veya @admin komutlarını yazmanız gerekli. Yanıt olarak yazmazsanız, hiçbir şey olmayacak.

Ek olarak /report ve @admin komutları yöneticiler yazdığında çalışmayacak, çünkü kendilerini raporlamaları gerekmez.

3. Rose Bot Karşılamalar

Rose Bot’un karşılamalar için tamamen kişileştirilebilir bir modülü var. Rose Bot, kullanıcılarınıza sıcak bir hoş geldin ya da mutsuz bir elveda mesajı gönderebilir; her ikisini de gönderebilir veya hiçbirini göndermeyebilir; seçim sizin!

3.1. Hoş Geldin Mesajları

 • Etkinleştirme: Hoş geldin mesajlarını etkinleştirmek için /welcome on veya /welcome yes komutlarını kullanın.
 • Kapatma: Hoş geldin mesajlarını kapatmak için /welcome off veya /welcome no komutlarını kullanın.

Özel Hoş Geldin Mesajı Ayarlama

Hoş geldin mesajını kişileştirmek istiyorsanız, tek yapmanız gereken /setwelcome mesaj komutunu kullanmaktır. Burada kullanabileceğiniz bazı argümanlar var, hepsi aşağıda listeli:

 • {first} = Kullanıcının adı
 • {last} = Kullanıcının soyadı
 • {fullname} = Kullanının tam adı
 • {username} = Kullanıcının kullanıcı adı (eğer yoksa, Rose Bot onu {mention}’a çevirecek)
 • {mention} = Kullanıcıyı adı ile etiketler
 • {id} = Kullanıcının ID’si
 • {chatname} = Grup sohbetinin adı
 • {rules} = Grup sohbetinin kurallarına bir bağlantı ekler

Örnek olarak grubunuza katılan birine “Merhaba Ahmet! Telegram Türkçe’ye hoş geldin!” şeklinde bir mesaj göndermek istiyorsanız, aşağıdaki gibi bir komut kullanmalısınız:

 • /setwelcome Merhaba {first}! {chatname}'ye hoş geldin!

Bir Çıkartma veya Medyayı Kullanma

Grubunuza yeni katılan birine bir çıkartma veya fotoğraf göndermek isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, göndermek istediğiniz çıkartma veya medyaya yanıt olarak /setwelcome komutunu göndermek. Burada mesaj kısmı isteğe bağlıdır; yani açıklamalı bir fotoğraf göndermek isterseniz, komutun yanına mesajınızı yazın.

Hoş Geldin Mesajını Sıfırlama

Eğer grubunuzda /resetwelcome komutunu kullanırsanız, hoş geldin mesajı varsayılan haline döner: “Hey there {first}, and welcome to {chatname}! How are you?”

Ayarlanan Hoş Geldin Mesajını Görme

Ayarladığınız hoş geldin mesajını kontrol etmek için /welcome komutunu kullanmanız yeterli, bu size markdown formatlı halini verir. Eğer formatsız halini isterseniz, /welcome noformat komutunu kullanmanız yeterli.

3.2. Güle Güle Mesajları

Bu mesajlar, bir kullanıcı grubunuzdan ayrıldığı zaman çalışmaktadır. Hoş geldin mesajlarından tek bir farkı var, o da komutları yazarken “welcome” yerine “goodbye” yazıldığıdır. Bu yüzden burayı fazla uzatmayacağız, denemek isterseniz 3.1. maddeye dönebilirsiniz.

3.3. Gelişmiş Karşılama Ayarları

Servis Mesajlarını Silme

İllaki görmüşsünüzdür, Telegram’da “Ahmet gruba katıldı” şeklinde mesajlar mevcut. İşte Rose Bot, bu mesajları da silebiliyor.

 • Etkinleştirme: Servis mesajlarını silmeyi etkinleştirmek için /cleanservice on veya /cleanservice yes komutlarını kullanın.
 • Kapatma: Servis mesajlarını silmeyi kapatmak için /cleanservice off veya /cleanservice no komutlarını kullanın.

Hoş Geldin Mesajlarını Silme

Bu komut servis mesajı silme komutunun neredeyse aynısı. Tek yapmanız gereken sadece “cleanservice” yerine “cleanwelcome” yazmak.

İnsan Olduklarını Doğrulama

Evet doğru duydunuz, Rose Bot’un insan doğrulama özelliği de var. Kısaca Rose Bot yeni katılan kullanıcılara hoş geldin mesajının altında bir buton sunuyor ve tıklamalarını istiyor. Tıklamazlarsa, susturuyor.

 • Etkinleştirme: İnsan doğrulamasını etkinleştirmek için /welcomemute on veya /welcomemute yes komutlarını kullanın.
 • Kapatma: İnsan doğrulamasını kapatmak için /welcomemute off veya /welcomemute no komutlarını kullanın.

Otomatik Doğrulamayı Ayarlama

Kullanıcı mesajı veya butonu görmedi mi? Sorun değil, doğrulama da otomatik yapılabilir. Tek yapmanız gereken /welcomemutetime zaman komutunu kullanmak. Bazı zaman argümanları aşağıda listeli:

 • Xm = Kullanıcının susturmasını X dakika sonra kaldırır
 • Xh = Kullanıcının susturmasını X saat sonra kaldırır
 • Xd = Kullanıcının susturmasını X gün sonra kaldırır
 • Xw = Kullanıcının susturmasını X hafta sonra kaldırır

Doğrulama Butonunu Kişileştirme

Doğrulama butonuna istediğiniz mesajı yazabilirsiniz. Tek yapmanız gereken /setmutetext yeni buton yazısı komutunu kullanmak.

Eğer /resetmutetext komutunu kullanırsanız, buton yazısı varsayılan haline döner: “Click here to prove you’re human”.

4. Rose Bot Filtreler

Rose Bot, gruplardaki belirli kelime ya da cümlelere otomatik yanıtlar verebilir! Bu özellik, herhangi bir şeyi tekrar tekrar yazmamanız için aşırı kullanışlıdır. Belki otomatik yanıtlamayı kullanarak grubunuzu daha canlı hale getirmek isteyebilirsiniz. Ya da belki aynı sorulara aynı cevapları yazmaktan yorulmuşsunuzdur. Bırakın, Rose Bot sizin için halletsin!

4.1. Filtre Ekleme

Tek Kelime Olarak Filtre

 • Bir üyenin yazdığı mesajdaki tek kelime için filtre eklemek istiyorsanız /filter kelime mesaj komutunu kullanmanız yeterlidir.
 • Örneğin, /filter kedi Kedileri seviyorum! komutunu kullanırsanız, Rose Bot “kedi” kelimesini içeren bir mesaj gördüğünde “Kedileri seviyorum!” şeklinde bir mesaj gönderir.

Cümle/Söz Öbeği Olarak Filtre

 • Bir cümle veya söz öbeği için de otomatik mesaj kullanmak istiyorsanız, /filter "cümle/öbek" mesaj komutunu kullanmanız yeterlidir.
 • Örneğin, /filter "Kedileri seviyorum" Ben de kedileri seviyorum! komutunu kullanırsanız; bir kullanıcı “Kedileri seviyorum” dediğinde, Rose Bot da “Ben de kedilerileri seviyorum!” der.

4.2. Kullanıcıları Resim/Çıkartma/vb. ile Yanıtlatma

Belirli bir kelime, cümle veya söz öbeği içeren mesajları resim, çıkartma vb. materyallerle de yanıtlatabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, /filter kelime veya /filter "cümle/öbek" komutlarından uygun olanını istediğiniz resim veya çıkartmaya yanıt olarak yazmak.

4.3. Filtre Kaldırma

Bir filtreyi kaldırmak için basitçe /stop kelime veya /stop "cümle/öbek" komutlarından uygun olanını yazmak.

4.4. Filtreleri Listelemek

Grubunuzda kurulu olan tüm filtreleri görmek için tek yapmanız gereken, /filters komutunu yazmak.

5. Rose Bot Kilitler

Grubunuzda çıkartmaları, GIF’leri, RTL dillerdeki mesajları engellemek isteyebilirsiniz. Rose Bot’un bunun için de çözümü var!

5.1. Kilit Durumunu Kontrol Etme

Varsayılan olarak Rose Bot, hiçbir şeyi kilitlemez. Ama bir gruba yeni katıldıysanız ve nelerin kilitli olduğunu merak ediyorsanız ya da yönettiğiniz grupta istediğiniz her şeyi kilitleyip kilitlemediğinizi kontrol etmek için sadece /locks komutunu yazın. Rose Bot size bir liste gönderecek.

5.2. Kilit Tipleri

Kilitlenebilir tüm içerikleri öğrenmek için grupta /locktypes komutunu yazabilir ya da buradan okuyabilirsiniz.

 • all = listedeki her şey
 • audio = yüklenen ses dosyaları
 • bot = kullanıcıların grubunuza bot eklemesi
 • button = botunlu mesaj gönderilmesi
 • command = / ve ! ile başlayan bot komutları
 • contact = kişi paylaşımı (vCard vb.)
 • document = dosya paylaşımı
 • email = @._____ formatlı e-posta adresleri
 • forward = iletilen mesajlar
 • game = oyun paylaşımı
 • gif = GIF görselleri
 • location = konum paylaşımı
 • phone = telefon numarası paylaşımı
 • photo = fotoğraf paylaşımı
 • poll = anket paylaşımı
 • rtl = RTL karakter içeren mesajlar
 • sticker = çıkartma paylaşımı
 • text = tüm metin mesajları
 • url = bağlantı paylaşımı
 • video = video paylaşımı
 • videonote = Telegram video mesajları (sesli mesaja benzer)
 • voice = Telegram sesli mesajları

5.3. Kilitlenmiş İçerik Ayarlama

İçerik Kilitleme

 • Bir içerik kilitlemek için /lock kilittipi komutunu kullanın. Örneğin GIF’leri kilitlemek için /lock gif yazın.
 • Tek komutla birden fazla içerik kilitlemek için /lock gif video sticker komutunu kullanın.

Kilit Uyarıları

 • Kilitlenmiş bir içerik atıldığında kullanıcıları uyarmayı açmak için /lockwarns on veya yes yazın.
 • Kilitlenmiş bir içerik atıldığında kullanıcıları uyarmayı kapatmak için /lockwarns off veya no yazın.

Kilit Kaldırma

 • Bir içerik kilidini kaldırmak için /unlock kilittipi komutunu kullanın. Örneğin GIF’lerin kilidini kaldırmak için /unlock video yazın.
 • Tek komutla birden fazla içerik kilidini kaldırmak için /unlock gif sticker komutunu kullanın.

5.4. Bağlantıları Beyaz Listeye Alma

Beyaz Listeyi Görme

Beyaz listede olan bağlantıları görmek için /whitelist komutunu kullanın.

Beyaz Listeye Ekleme

 • Beyaz listeye bir bağlantı eklemek için /whitelist bağlantı komutunu kullanın. Örneğin, google.com bağlantısını eklemek için /whitelist google.com yazın.
 • Tek komutla birden fazla bağlantı eklemek için /whitelist google.com telegram.org komutunu yazın.

Beyaz Listeden Çıkarma

 • Beyaz listeden bir bağlantı çıkarmak için /rmwhitelist bağlantı komutunu kullanın. Örneğin google.com bağlantısı için /rmwhitelist google.com yazın.
 • Tek komutla birden fazla bağlantı çıkarmak için /rmwhitelist google.com telegram.org komutunu yazın.

6. Rose Bot Devre Dışılar

Rose Bot’da tonlarca komut var. Yönetici dışı yani normal kullanıcıların hepsini kullanmasını istemiyorsanız, belirli komutları devre dışı bırakabilirsiniz.

6.1. Devre Dışı Durumunu Kontrol Etme

Varsayılan olarak Rose Bot, hiçbir komutu devre dışı bırakmaz. Ama bir gruba yeni katıldıysanız ve hangi komutların devre dışı olduğunu merak ediyorsanız ya da yönettiğiniz grupta istediğiniz her şeyi devre dışı bırakıp bırakmadığınızı kontrol etmek için sadece /disabled komutunu yazın. Rose Bot size devre dışı komutların listesini gönderecek.

6.2. Devre Dışı Bırakılabilir Komutlar

Devre dışı bırakılabilir tüm komutları öğrenmek için grupta /disableable komutunu yazabilir ya da buradan okuyabilirsiniz.

 • adminlist
 • fedinfo
 • filters
 • flood
 • id
 • info
 • kickme
 • locks
 • locktypes
 • notes
 • rules
 • runs
 • warnings
 • warns

6.3. Devre Dışı Bırakmayı Ayarlama

Komutu Devre Dışı Bırakma

 • Bir komutu devre dışı bırakmak için /disable komutadı yazın.

Devre Dışı Komutları Silme

 • Devre dışı olan bir komut gönderildiğinde silinmesi için /disabledel on veya yes komutunu; silinmemesi için /disabledel off veya no komutunu yazın.

Komutu Etkinleştirme

 • Bir komutu etkinleştirmek için /enable komutadı yazın.

7. Rose Bot Taşkın Önleme

Grubunuzda aralıksız olarak mesaj gönderen kullanıcılar var mı? Rose Bot ile mesaj göndermeye süre koyarak bunu önleyebilirsiniz. “Antiflood” için tam bir Türkçe karşılık bulunmadığı için “Taşkın Önleme” dedik.

7.1. Taşkın Önleme Ayarlarını Kontrol Etme

Grubunuz için taşkın önleme ayarlarınızı kontrol etmek için /flood komutunu yazın. Rose Bot size ayarların olduğu bir mesaj gönderecek.

7.2. Mesaj Sınırı Ayarlama

Grubunuzda bir kullanıcının aralıksız olarak en fazla kaç mesaj gönderebileceğini ayarlamak için /setflood sayı komutunu kullanın. Örneğin /setflood 5 yazarsanız, art arda 5 mesajdan sonra Rose Bot duruma el atacaktır.

7.3. Taşkın Önleme Modunu Ayarlama

Kullanıcıyı Atma

 • Mesaj sınırına ulaştığında kullanıcının gruptan atılması için /setfloodmode kick komutunu kullanın.

Geçici Susturma

 • Mesaj sınırına ulaştığında kullanıcının geçici olarak susturulması için /setfloodmode tmute argüman koutunu kullanın. Örneğin 10 dakika için /setfloodmode tmute 10m komutunu kullanın.

Kalıcı Susturma

 • Mesaj sınırına ulaştığında kullanıcının kalıcı olarak susturulması için /setfloodmode mute komutunu kullanın.

Geçici Engelleme

 • Mesaj sınırına ulaştığında kullanıcının geçici olarak engellenmesi için /setfloodmode tban argüman komutunu kullanın. Örneğin 2 gün için /setfloodmode tban 2d komutunu kullanın.

Kalıcı Engelleme

 • Mesaj sınırının ulaştığından kullanıcının kalıcı olarak engellenmesi için /setfloodmode ban komutunu kullanın.

8. Rose Bot Kara Listeler

Kara listeler, yöneticiler olmadığında kullanıcıların korunması için mükemmel bir yoldur. Rose Bot, kullanıcıların kara listedeki kelime, cümle veya söz öbeklerini yazmasını önleyebilir.

8.1. Kara Listeye Ekleme

Tek Kelime Olarak Kara Liste

 • Bir kelimeyi kara listeye eklemek için /addblacklist kelime yanıt komutunu kullanın.
 • Örneğin, /addblacklist aptal Bu şekilde konuşmamalısın! yazarsanız, Rose Bot “aptal” içeren bir mesaj gördüğünde “Bu şekilde konuşmamalısın!” der.

Cümle/Söz Öbeği Olarak Kara Liste

 • Bir cümle veya söz öbeğini kara listeye eklemek için /addblacklist "cümle/öbek" yanıt komutunu kullanın.
 • Örneğin, /addblacklist "tüm yöneticiler aptal" Yöneticilere saygı göstermelisin! yazarsanız, Rose Bot “tüm yöneticiler aptal” içeren bir mesaj gördüğünde “Yöneticilere saygı göstermelisin!” der.

8.2. Kara Listeden Çıkarma

 • Bir kelimeyi çıkarmak için /unblacklist veya /rmblacklist komutunu kullanın.
 • Bir cümle veya söz öbeğini çıkarmak için /unblacklist "cümle/öbek" ya da /rmblacklist "cümle/öbek" komutunu kullanın.

8.3. Kara Listeyi Görme

Kara listenizi görmek için sadece /blacklist komutunu kullanın.

8.4. Kara Liste Modları

Sadece Sil

 • Rose Bot’un kara listeli mesajları hiçbir yanıt göndermeden silmesi için /blacklistmode nothing komutunu kullanın.

Uyar ve Sil

 • Rose Bot’un önce gönderen kullanıcıyı uyarıp sonra mesajı silmesi için /blacklistmode warn komutunu kullanın.

Geçici Sustur ve Sil

 • Rose Bot’un kullanıcıyı geçici olarak susturup sonra mesajı silmesi için /blacklistmode tmute zaman komutunu kullanın. Örneğin 6 saat için /blacklistmode tmute 6h komutunu kullanın.

Kalıcı Sustur ve Sil

 • Rose Bot’un kullanıcıyı kalıcı olarak susturup sonra mesajı silmesi için /blacklistmode mute komutunu kullanın.

Kullanıcıyı At ve Sil

 • Rose Bot’un kullanıcıyı atıp sonra mesajı silmesi için /blacklistmode kick komutunu kullanın.

Geçici Engelle ve Sil

 • Rose Bot’un kullanıcıyı geçici olarak engelleyip sonra mesajı silmesi için /blacklistmode tban zaman komutunu kullanın. Örneğin 6 saat için /blacklistmode tban 6h komutunu kullanın.

Kalıcı Engelle ve Sil

 • Rose Bot’un kullanıcıyı kalıcı olarak engelleyip sonra mesajı silmesi için /blacklistmode ban komutunu kullanın.

9. Rose Bot Notlar

Grubunuzda kullanıcıların daha sonra ulaşabilmelerini istediğiniz bazı bilgilerin olmasını isteyebilirsiniz. Bunlar birkaç bağlantı ya da yararlı bir resim olabilir. İstediğiniz her şey olabilir. Notlarla tanışın! Rose Bot’un notlar özelliği, kullanıcılarınızın daha sonra almaları için bilgi kaydetmenize olanak tanır.

9.1. Not Kaydetme

Metin Tabanlı Not Kaydetme

 • Metin tabanlı bir not kaydetmek için /save notadı metin komutunu kullanın. Örneğin /save yardım Yardım için websitemize gidin! yazarsanız, Rose Bot “yardım” içeren bir mesaj gördüğünde “Yardım için websitemize gidin!” der.

Ek Tabanlı Not Kaydetme

 • Ek tabanlı yani resim, çıkartma vb. ek içeren bir not kaydetmek için /save notadı komutunu istediğiniz eke yanıt olarak gönderin. Örneğin /save kedi komutu ile bir kedi çıkartmasını yanıtlarsanız, Rose Bot “kedi” içeren bir mesaj gördüğünde o kedi çıkartmasını gönderir.

9.2. Not Alma

Bir notu almak için /get notadı veya #notadı komutunu kullanın. Örneğin “yardım” adlı notu almak için /get yardım veya #yardım yazın.

9.3. Kayıtlı Notları Görme

Bir gruptaki kayıtlı notları görmek için /notes veya /saved komutunu kullanın.

9.4. Not Silme

Bir notu silmek için /clear notadı komutunu kullanın. Örneğin “yardım” adlı notu silmek için /clear yardım yazın.

9.5. Not Güncelleme

Bir notu güncelleme için /save notadı yenimetin komutunu kullanın. Örneğin “yardım” adlı notu güncellemek için /save yardım Artık yardım için websitemiz yok! yazın. Rose Bot, yeni metni eskisinin üzerine kaydedecek.

10. Rose Bot Uyarılar

Kurallara uymayan, istenmeyen içerikler gönderen birini doğal olarak uyarmak istersiniz. Merak etmeyin, Rose Bot size bunu da sağlıyor.

10.1. Uyarıları Ayarlama

Uyarı Ayarlarını Görme

Grubunuzdaki uyarı ayarlarını görmek için /warnings komutunu kullanın.

Uyarı Sınırını Ayarlama

Grubunuzdaki uyarı sınırını değiştirmek için /setwarnlimit sayı komutunu kullanın.

Uyarı Modunu Ayarlama

 • Rose Bot’un ayarlanan uyarı sınırına ulaştığında kullanıcıyı atması için /setwarnmode kick komutunu kullanın.
 • Rose Bot’un ayarlanan uyarı sınırına ulaştığında kullanıcıyı susturması için /setwarnmode mute komutunu kullanın.
 • Rose Bot’un ayarlanan uyarı sınırına ulaştığında kullanıcıyı engellemesi için /setwarnmode ban komutunu kullanın.

10.2. Kullanıcıya Uyarı Ekleme

Bir kullanıcıya uyarı eklemek için /warn @kullanıcıadı veya kullanıcıID sebep komutunu kullanın. Ya da herhangi bir argüman kullanmadan kullanıcının mesajını /warn sebep komutu ile yanıtlayın.

10.3. Kullanıcıdan Uyarı Kaldırma

Komut ile Uyarı Kaldırma

 • Bir kullanıcıdan uyarı kaldırmak için /rmwarn @kullanıcıadı veya kullanıcıID komutunu kullanın. Ya da herhangi bir argüman kullanmadan kullanıcının mesajını /rmwarn komutu ile yanıtlayın.

Buton ile Uyarı Kaldırma

 • Bir kullanıcıyı uyardığınızda Rose, sadece yöneticilerin tıklayabildiği bir buton içeren mesaj gönderir. Uyarıyı kaldırmak için basitçe, o butona tıklayın ya da cihazınıza göre dokunun.

Tüm Uyarıları Kaldırma

 • Bir kullanıcının tüm uyarılarını kaldırmak için /resetwarn @kullanıcıadı veya kullanıcıID komutunu kullanın. Ya da herhangi bir argüman kullanmadan kullanıcının mesajını /resetwarn komutu ile yanıtlayın.

10.4. Kullanıcının Uyarılarını Görme

Bir kullanıcının uyarılarını görmek için /warns @kullanıcıadı veya kullanıcıID komutunu kullanın. Ya da herhangi bir argüman kullanmadan kullanıcının mesajını /warns komutu ile yanıtlayın.

11. Rose Bot Federasyonlar

Bu modülde, federasyonlar hakkında bilgi edineceksiniz. Federasyonlar, Rose Bot’un en güçlü, aynı zamanda en karmaşık, özelliklerinden biridir. Kısaca tanımlamak gerekirse “sohbetler topluluğu” denilebilir.

11.1. Federasyon Oluşturma

Bir Federasyon Oluşturma

 • Bir federasyon oluşturmak için /newfed federasyonismi komutunu kullanın. Örneğin “Topluluğum” adlı bir federasyon oluşturmak için /newfed Topluluğum yazın.
 • Federasyon isimleri en fazla 64 karakter (boşluklar dahil) olabilir.
 • Bir kullanıcı için sadece bir federasyon oluşturabilir.

Bir Federasyonun İsmini Değiştirme

 • Federasyon ismini değiştirmek için /newfed yenifederasyonismi komutunu kullanın. Örneğin, “Topluluğum” ismini “Çılgın Oyuncular” yapmak için /newfed Çılgın Oyuncular yazın. Rose, yeni federasyon oluşturmayacağı için otomatik olarak ismini değiştirir.

Bir Federasyonu Silme

 • Federasyon silmek için sadece /delfed komutunu kullanın.
 • Özel bir argüman yazmak gerekmez.
 • Federasyonları sadece federasyon sahipleri silebilir.
 • Federasyon silmek kalıcıdır ve verileri kurtarılamaz. Bu yüzden silmek istediğinize emin olun.
 • Federasyon engeli ile engellenmiş kullanıcılar yine engelli kalacaktır.

11.2. Federasyon Bilgisi Alma

Basit Federasyon Bilgisi Alma

 • Sahip olduğunuz bir federasyonun bilgisini almak için /fedinfo komutunu kullanın.
 • Başka bir federasyonun bilgisini almak için /fedinfo federasyonID komutunu kullanın. Örneğin “Rose Support Official” federasyonu için /fedinfo 86718661-6bfc-4bd0-9447-7c419eb08e69 yazın.

Federasyon Yöneticilerini Görme

 • Sahip olduğunuz federasyonun yöneticilerini görmek için /fedadmins komutunu kullanın.
 • Başka bir federasyonun yöneticilerini görmek için /fedadmins federasyonID komutunu kullanın. Örneğin “Rose Support Official” federasyonu için /fedadmins 86718661-6bfc-4bd0-9447-7c419eb08e69 yazın.

Bir Sohbetin Federasyona Ait Olup Olmadığını Görme

 • Üyesi olduğunuz sohbetin herhangi bir federasyona ait olup olmadığını görmek için sadece /chatfed komutunu kullanın.

11.3. Sohbetleri Federasyonlara Katma

Bir Federasyona Sohbet Ekleme

 • Sohbetinizi bir federasyona eklemek istiyorsanız, o sohbetin içinde /joinfed federasyonID komutunu kullanın.

Bir Federasyondan Sohbet Çıkarma

 • Sohbetinizin artık bir federasyonun üyesi olmasını istemiyorsanız, o sohbetin içinde /leavefed komutunu kullanın.

11.4. Federasyon Yöneticisi

Kullanıcıları Engelleme

 • Bir kullanıcıyı federasyondan engellemek için /fban @kullanıcıadı veya kullanıcıID> komutunu kullanın. Ya da direkt olarak kullanıcının mesajını yanıtlayarak /fban komutunu kullanın.

Kullanıcıların Engelini Kaldırma

 • Bir kullanıcının federasyon engelini kaldırmak için /funban @kullanıcıadı veya kullanıcıID komutunu kullanın. Ya da direkt olarak kullanıcının mesajını yanıtlayarak /funban komutunu kullanın.

11.5. Federasyonunuzu Yönetme

Federasyon Yöneticileri

 • Federasyonunuza bir yönetici eklemek için /fedpromote @kullanıcıadı veya kullanıcıID komutunu kullanın. Ya da direkt olarak kullanıcının mesajını yanıtlayarak /fedpromote yazın.
 • Federasyonunuzdan bir yöneticiyi çıkarmak için /feddemote @kullanıcıadı veya kullanıcıID komutunu kullanın. Ya da direkt olarak kullanıcının mesajını yanıtlayarak /feddemote yazın.

Federasyon Bildirimleri

 • Federasyon bildirimlerini etkinleştirmek için /fednotif on veya yes komutunu kullanın.
 • Federasyon bildirimlerini devre dışı bırakmak için /fednotif off veya no komutunu kullanın.

Federasyon Kayıtları

Bu TEMELLER altındaki YÖNETİCİ KAYITLARI konusuna benzer.

 • Federasyon kayıtlarını etkinleştirmek için /setfedlog komutunu kullanın.
 • Federasyon kayıtlarını devre dışı bırakmak için /unsetfedlog komutunu kullanın.

Federasyon Engel Listeleri

 • Engelleri Görme/Dışa Aktarma
  • Federasyonunuzun engel listesini görmek/dışa aktarmak için /fbanlist komutunu kullanın. Rose size “fbanned_users.csv” adında bir belge gönderir. Eğer bir format belirtecekseniz, /fbanlist csv veya /fbanlist json komutlarından birini kullanın.
 • Engelleri Bir Listeden İçe Aktarma
  • Engel listesini içe aktarmak için .csv ya da .json uzantılı belgeyi Rose Bot’a gönderdikten sonra, o mesaja yanıt olarak /importfbans komutunu göndermeniz gerekiyor. İsterseniz bir CSV örneğini burada veya bir JSON örneğini burada bulabilirsiniz.

Federasyon Abonelikleri

Abonelikler, federasyonunuzun başka bir federasyonun engel listesine “abone” olmasını sağlar. Örneğin, “Rose Support Official” federasyonunda engellenmiş kişilerin sizin federasyonunuzda da engellenmesini sağlayabilirsiniz.

 • Bir federasyona abone yapmak için /subfed federasyonID komutunu kullanın. En fazla 5 federasyona abone yapılabilir.
 • Bir federasyonun aboneliğinden çıkarmak için /unsubfed federasyonID komutunu kullanın.
 • Federasyonunuzun aboneliklerini görmek için /fedsubs komutunu kullanın.

11.6. Kullanıcı Federasyon Komutları

Federasyon Engellerinizi Görme

 • Federasyon engellerinizi görmek için /fedstat komutunu kullanın.
 • Federasyon engel sebebinizi görmek için /fbanstat federasyonID komutunu kullanın.

Başkalarının Federasyon Engellerini Görme

 • Başka kullanıcıların federasyon engellerini görmek için /fedstat @kullanıcıadı veya kullanıcıID komutunu kullanın. Ya da direkt olarak kullanıcının mesajını yanıtlayarak /fedstat komutunu kullanın.
 • Federasyon engel sebeplerini görmek için /fedstat @kullanıcıadı veya kullanıcıID federasyonID komutunu kullanın. Ya da direkt olarak kullanıcının mesajını yanıtlayarak /fedstat federasyonID komutunu kullanın.

Yoluyla
trtelegram.org
Kaynak
missrose.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu