Wordpress

WordPress Eski Yazı Editörü Nasıl Geri Getirilir

Web sitenizi WordPress 5.0 versiyona güncellediyseniz yeni yazı editörü ile tanışmışınızdır. Aslında 5.0 versiyon güncellemesi gelmeden uzun zaman önce WordPress geliştiricileri yeni yazı editörünü duyurmuş ve kullanıcılarına bu yazı editörünü Gutenberg eklentisi ile test etme imkanı sunmuştu.

Eklentiden haberi olmayan ve daha önce Gutenberg eklentisini test etme imkanı bulamayan bir çok kullanıcı yeni yazı editörü ile tanışınca  şaşırmış ve kullanımda ciddi zorluklar yaşamıştı. Aslında yeni yazı editörünü eski yazı editörüne dönüştürmek oldukça basit. Bu yazımızda eski WordPress klasik yazı editörüne nasıl geçiş sağlayabileceğinizi anlattık. Yeni yazı editörünü beğenmeyenler ve kullanımda ciddi zorluklar yaşayan WordPress kullanıcıları bu yazıyı mutlaka okumalı.

Öncelikle yeni yazı editörünün nasıl göründüğüne bir bakalım;

Yukarıdaki görselde WordPress 5.0 ile birlikte gelen yeni yazı editörünü görüyorsunuz. bu editör, Medium, Tumblr gibi blog sistemlerinde kullanılan yazı editörlerine oldukça benziyor. Eğer daha önce Tumblr ve benzeri blog sistemlerini kullandıysanız zaten bu yazı editörü size oldukça kolay bir kullanım sağlayacaktır.

Yeni yazı editöründe ne gibi farklılıklar var derseniz eğer, benim en çok dikkatimi çeken alan sağ sütunda yer alan sekmelerin 2 farklı tab’da gösteriliyor olması. Tabi TinyMCE den alışık olduğumuz üst alandaki butonlarda yeni yazı editöründe daha minimalize edilmiş durumda.

Aşağıda eski yazı editörünü hatırlatma amaçlı bir görsel paylaştık;

WordPress Eski Yazı Editörü

Bu sorunun çözümü oldukça basit. WordPress yönetim panelinize giriş yaptıktan sonra Eklentiler > Yeni Ekle sekmesini tıklayın ve ardından sağ üst alanda yer alan arama kutucuğuna “Classic” yazarak çıkan sonuçlarda “Klasik düzenleyici” eklentisini kurarak aktif edin. Eklenti aktifleştirildikten sonra her hangi bir ayar yapmanıza gerek kalmadan klasik yazı editörünü kullanmaya devam edebilirsiniz

Eğer eklentiyi direk indirmek istiyorsanız da Buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirerek FTP yardımı ile de yükleme gerçekleştirebilirsiniz. Eğer eklentinin kurulumu hakkında her hangi bir sorun yaşarsanız lütfen yorum kısmından bana bildirin.

 

KAYNAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu